سفر با عید نوروز (ص 46)، پرت وپلا (ص 47)

سفر با عید نوروز (ص 46)، پرت وپلا (ص 47)


نوروز در قرقیزستان

مردم قرقیزستان در هنگام نوروز به دشت‌ها و صحراهای اطراف محل زندگی‌شان می‌روند. آن‌ها به سوارکاری علاقه‌ی زیادی دارند و در این روزها به مسابقه‌های سوارکاری می‌پردازند. برنده‌ی این مسابقه‌ها، جایزه‌ی خوبی می‌گیرد.

زنان در این عید، غذایی محلی به نام «بش بارماق» می‌پزند و به میدان‌ها می‌برند و به صورت رایگان بین مردم پخش می‌کنند.

نوروز در ازبکستان

مردم ازبکستان در عید نوروز، یک روز تعطیل هستند. آن‌ها در این روز، به پارک‌ها می‌روند و در آن‌جا به جشن و شادی می‌پردازند. مردم این کشور در عید نوروز، کوچه‌ها و خیابان‌ها را تمیز می‌کنند و آذین می‌بندند. هم‌چنین در هر پارک و میدانی یک پرچم برافراشته می‌کنند.

نوروز در ترکیه

نوروز از قدیم در ترکیه مهم بود و مردم این عید را محترم می‌شمردند. البته دولت ترکیه چند سالی با برگزاری مراسم نوروز مخالفت کرد؛ اما نوروز در بین مردم رواج داشت. حالا دوباره دولت ترکیه، مراسم نوروز را با اهمیت و احترام برگزار می‌کند. در این روز مردم جشن‌های دسته‌جمعی برگزار می‌کنند و لباس‌های رنگارنگ می‌پوشند.

نوروز در کردستان

کردهای ایران، ترکیه و عراق، نژاد اصیل آریایی هستند. آن‌ها سال‌هاست که نوروز را جشن می‌گیرند. آن‌ها در نوروز، نان‌هایی سنتی می‌پزند و به قبرستان‌ها می‌برند و پخش می‌کنند. هم‌چنین به دشت‌ها یا به کوه‌ها می‌روند.

نوروز در پاکستان

در پاکستان نوروز اهمیت زیادی دارد و در آغاز بهار، تقریباً تمام مردم پاکستان در همه‌جای این کشور، جشن می‌گیرند. آن‌ها اعتقاد دارند که در عید نوروز نباید حرف زشت زد و یا به کسی بی‌احترامی کرد. به خاطر همین مردم در عید نوروز بیش‌تر از روزهای دیگر به هم‌دیگر احترام می‌گذارند.

آن‌ها در عید نوروز به جشن‌های خیابانی مثل هوا کردن بادبادک و... می‌پردازند.

======

پرت‌وپلا

مترجم: حسین فدایی‌حسین

خفاش

می‌دونین چرا خفاش توی شب پرواز می‌کنه؟

چون اون تقریباً یه موجود نابیناست؛ ولی در عوض گوش‌های تیزی داره که به جای چشم از اون‌ها استفاده می‌کنه تا مسیرش رو از بین درختان پیدا کنه.

میمونِدماغ‌دراز

جناب میمونِ دماغ‌‌دراز!

من فکر می‌کنم اندازه‌ی بینی شما برای خودت خیلی عادیه؛ اما برای من همیشه سؤاله. می‌شه بپرسم معمولاً چی‌کار می‌کنی که دماغت تونسته تا این اندازه رشد کنه؟

زندگیپنگوئن

پنگوئن با این‌که یه پرنده‌س، ولی نمی‌تونه مثل بقیه‌ی پرنده‌ها

به این‌طرف و اون‌طرف پرواز کنه.

دماغ پنگوئن مثل یه تیکه چوب محکم و سفته و پاهای کوتاهش، درست شبیه یه قندیل یخه.

نمی‌تونم تصور کنم کسی پاهاش آن‌قدر کوتاه باشه که حتی نتونه توی زندگی‌اش برای یه بار هم که شده، دوچرخه سوار بشه.

CAPTCHA Image