10.22081/poopak.2022.73320

با اجازه بزرگترها

گزارش

با اجازه‌ی بزرگ‌ترها

گزارش و عکس: سعادت‌سادات جوهری

همان‌طور که می‌دانید تلفن همراه، تبلت، اپلیکیشن‌های مختلف و... برای شما کودکان و نوجوانان، جذابیت خاصی دارد، به همین دلیل بعضی از شما وقت زیادی را صرف استفاده از این برنامه‌ها، می‌کنید.

به خصوص از زمانی که مدرسه‌ها تعطیل شدند و لازم بود که ساعت‌های بیش‌تری را در فضای مجازی و آموزش آنلاین بگذرانید.

***

با ما همراه باشید تا نظر مخاطبان پوپک را درباره‌ی استفاده‌ی درست از تلفن همراه و فضای مجازی بدانیم.

* آیا تلفن همراه شخصی دارید؟

رادین: بله.

محمدسعید: بله. مادرم وقتی تلفن همراه جدید خرید، تلفن همراه قبلی‌اش را به من هدیه داد؛ اما سیم کارت ندارد.

مطهره: بله.

محیا: بله.

* برای چه کارهایی از تلفن همراه استفاده می‌کنید؟

رادین: مواقع ضروری مثل تلفن کردن به مامان و بابا، بازی و تماشای کارتن.

محمدسعید: برای خواندن پی‌دی‌افِ کتاب‌، برای بازی کردن و برای فیلم دیدن.

مطهره: من معمولاً از تلفن همراه برای تماس گرفتن با خانواده و دوستان استفاده می‌کنم، همین‌طور برنامه‌های مجازی و پیام‌رسان‌ها.

محیا: بازی و سرگرمی و تماس گرفتن، فیلم دیدن.

* روزی چند ساعت با تلفن همراه، وقت‌تان سپری می‌شود و بیش‌تر از کدام برنامه‌های فضای مجازی استفاده می‌کنید؟

رادین: یک ساعت. تلوبیون برای دیدن فیلم و کارتن.

محمدسعید: روزی تقریباً دو تا سه ساعت. بیش‌تر اوقات روز، معمولاً مادرم برای من زمان می‌گذارد. ایتا، برنامه‌ی طاقچه برای خواندن پی‌دی‌اف کتاب‌ها.

مطهره: سه تا چهار ساعت، واتساپ برای ارتباط با دوستانم، ایتا برای درس خواندن و سایت‌های آموزشی و سرگرمی.

محیا: یک ‌ساعت‌ونیم. بیش‌تر ایتا و برنامه‌های بازی و سرگرمی.

* به نظرتان آیا در دسترس بودن فضای مجازی برای شما کودکان و نوجوانان خوب و کاربردی است؟ دلیلش را هم بگویید.

رادین: اگر از تلفن همراه و فضای مجازی درست استفاده کنیم، هم خوب و هم مفیده، مثلاً من خیلی وقت‌ها، مطالب علمی را از اینترنت می‌خوانم و چیزهای جدیدی یاد می‌گیرم.

محمدسعید: من خودم زیاد، واردِ فضای مجازی نمی‌شوم. فقط گاهی در کنار مادرم، از اینترنت به ایتا وصل می‌شوم و فیلم دانلود می‌کنم.

پیجی هم در اینستاگرام دارم برای معرفی کتاب که بیش‌تر کارهایش دست مادرم است و من حق ورود به آن‌جا را ندارم.

مطهره: راستش درسته که استفاده از فضای مجازی باعث شده خیلی از هم سن و سال‌های من نسبت به دوره‌های قبلی، آگاهی و پیشرفت بیش‌تری داشته باشند؛ اما در کنار این پیشرفت‌ها، فکر می‌کنم استفاده از اینترنت، امواج مضری هم دارد و بعضی وقت‌ها، بیش‌تر وقت ما، صرف استفاده از اینترنت می‌شود و از کارهای دیگر که باعث خلاقیت و شکوفایی استعداد است دور می‌مانیم.

محیا: چون وقتی هم‌بازی نداریم و حوصله‌ی ما سر می‌رود، می‌توانیم با برنامه‌ها سرگرم بشویم؛ حتی وقتی سؤال درسی داریم از معلم‌ها و دوستان‌مان بپرسیم.

* آیا به تلفن همراه وابستگی دارید؟ تصور کنید قرار است یک هفته تلفن همراه نداشته باشید، در این مدت چه احساسی پیدا می‌کنید و ممکن است چه واکنش‌هایی داشته باشید؟

رادین: به تلفن همراه وابستگی ندارم و وقتی تنها هستم از برنامه‌های تلفن همراه استفاده می‌کنم. اگر هم تلفن همراه نباشه، با کارهای دیگه خودم را سرگرم می‌کنم.

محمدسعید: نه آن‌قدر وابسته نیستم که با نبودن تلفن همراه اعصابم به هم بریزد. گاهی پیش آمده پدر یا مادرم گوشی را دو یا سه روز از من گرفته‌اند تا عادت نکنم؛ زمانی که گوشی ندارم خودم را با دیدن فیلم‌های خوب سرگرم می‌کنم. یا برای خواهرهایم کتاب‌ می‌خوانم.

مطهره: کمی وابسته‌ام؛ چون خیلی از کارها مثل درس و فیلم و... را با گوشی انجام می‌دهم؛ و اگر تلفن همراه برای استفاده ضروری پیشم نباشد، ناراحت می‌شوم.

* به نظرتان چه نکاتی را برای استفاده‌ی درست از تلفن همراه و فضای مجازی باید رعایت کنید؟

رادین: از سایت‌ها و برنامه‌هایی استفاده کنم که مناسب سن کودکان هست.

محمدسعید: مادرم معمولاً برای من زمان می‌گذارد و فکر می‌کنم همین کار او باعث شده من زیاد از حد به تلفن همراهم وابسته نباشم. من فکر می‌کنم باید حد استفاده از گوشی را بدانم و به قول معروف شورش را در نیاورم. یا این‌که به برنامه‌هایی که مادرم منع کرده وارد نشوم.

مطهره: برای استفاده از تلفن همراه، محدوده‌ی زمانی مشخص کنیم، مثلاً یک ساعت در روز.

یا برای استفاده از برنامه‌های مختلف، برنامه‌ریزی کنیم و در طول هفته وارد این برنامه‌ها شویم.

موقع صرف وعده‌های غذایی، موقع ساعت ِخواب و مهمانی از تلفن همراه استفاده نکنیم.

محیا: هر سایتی که وارد می‌شویم با اجازه‌ی بزرگ‌ترها باشد و هر برنامه‌ای را دانلود نکنیم.

در استفاده از اینترنت هم زیاده‌روی نکنیم.

* موقع استفاده از اینترنت والدین‌تان از شما می‌پرسند که وارد چه سایت و برنامه‌هایی شدید؟

محمدسعید: بله. مادرم تمام برنامه‌های گوشی من را می‌داند. مثلاً با توجه به این‌که من سیم کارت ندارم ایتای من و مادرم یکی است. تمام اپلیکیشن‌هایی که داخل گوشی من است را مادرم خودش می‌بیند. حتی گاهی اگر بخواهم بازی‌ای را دانلود کنم اولش مادرم آن بازی را بررسی می‌کند بعد به من اجازه می‌دهد بازی کنم.

مطهره: بله، معمولاً می‌پرسند و نگاه می‌کنند.

* اگر بزرگ‌ترها در حین استفاده از موبایل و فضای مجازی در کنارتان باشند، آیا ناراحت می‌شوید؟

رادین: نه ناراحت نمی‌شوم؛ چون هدف آن‌ها، کمک کردن به من است.

محمدسعید: نه، تفاوتی ندارد برای من.

محیا: نه، ناراحت نمی‌شوم؛ چون همیشه موقع استفاده از اینترنت مادرم کنارم هست.

* برای کسانی که به تلفن همراه و فضای مجازی وابسته‌ا‌ند چه پیشنهادی دارید؟

محمدسعید: به آن‌ها می‌گویم من خودم می‌فهمم که داشتن تلفن همراه و رفتن به فضای مجازی چه‌قدر هیجان‌انگیز است؛ اما خب ما باید به این فکر کنیم که وقت ما طلاست این حرف را همیشه مامان‌بزرگم می‌گوید. او می‌گوید وقتت طلاست الکی حرامش نکن. بیایید یک هدف را پیدا کنیم که به آن‌ علاقه داریم بعد آن را دنبال کنیم و به موفقیت برسیم. به آن‌ها می‌گویم بیایید به جای این‌که چشم و مغزمان را درگیر اشعه‌های موبایل کنیم کمی کتاب بخوانیم.

مطهره: من به آن‌ها می‌گویم، سعی کنید از وقت‌تان درست استفاده کنید.

اگر وابستگی به تلفن همراه داشته باشیم ممکنه در نبودِ آن عصبانی بشیم و اشتهایی برای غذا خوردن نداشته باشیم، همین‌طور ممکنه همه‌ی کارهامون عقب بیفته.

محیا: من پیشنهاد می‌کنم برای وابسته نشدن به تلفن همراه، بازی‌های فکری و کارهای هنری انجام بدهند. به گلدان‌ها آب بدهند. نقاشی کنند.

* چند نمونه از فواید و ضررهای فضای مجازی را بگویید.

محمدسعید: فواید: چیزهایی که اطلاعاتم راجع به آن کم است را با مادرم داخل گوگل جست‌وجو می‌کنیم و یاد می‌گیریم. یا این‌که با دوستانم در مورد کارهای‌مان حرف می‌زنیم. مثلاً من پدربزرگ و مادربزرگم یک شهر دیگر زندگی می‌کنند از طریق فضای مجازی با آن‌ها در ارتباط هستیم.

مضرات: ممکن است روی مغز ما اثر بگذارد. بودن کنار مامان و بابای‌مان را فراموش می‌کنیم. اگر مدام سرمان توی گوشی باشد زود عصبی و ناراحت می‌شویم.

مطهره: از فواید فضای مجازی این هست که می‌توانیم با خانواده، دوست و آشنا ارتباط برقرار کنیم، از حال هم‌دیگر با خبر شویم.

خیلی از آموزش‌ها را مجازی یاد بگیریم. کتاب اینترنتی بخوانیم.

از ضررهای فضای مجازی در طولانی‌مدت، آسیب به چشم‌هاست.

بعضی وقت‌ها هم همین فضای مجازی مانع پیشرفت ما در درس می‌شود. حواس‌مان متمرکز گوشی می‌شود و وابستگی پیدا می‌کنیم و کم‌تر در جمع خانواده قرار می‌گیریم.

این جمله‌ها را کامل کنید:

جمله‌ی اول: فضای مجازی خوب است اگر...

محمدسعید: اگر ما بلد باشیم چه‌طور از آن استفاده کنیم، مثلاً تمام وقت‌مان را صرف گوشی نکنیم. برای بیش‌تر شدن اطلاعات علمی و درسی از اینترنت جست‌وجو کنیم.

مطهره: اگر به زمان استفاده از آن توجه کنیم.

در کنار موبایل و برنامه‌هایی که دارد، از برنامه‌های دنیای واقعی مثل ورزش کردن، یاد گرفتن مهارت‌های جدید، ارتباط و هم‌فکری با خانواده غافل نشیم و گاهی به گردش و تفریح بریم.

جمله‌ی دوم: قول می‌دهم موقع استفاده از تلفن همراه...

رادین: قول می‌دهم هنگام استفاده از تلفن همراه پدر و مادرم در جریان باشن و از زمانی که برایم تعیین کردند، بیش‌تر استفاده نکنم.

محمدسعید: قول می‌دهم موقع استفاده از تلفن همراه حواسم باشد اول کارهای اصلی‌ام را انجام داده باشم، مثلاً حتماً درس‌هایم را خوانده باشم یا این‌که مثلاً به برنامه‌ها و سایت‌هایی که مادرم منع کرده نروم و هر برنامه‌ای را بخواهم دانلود کنم اول از مادرم اجازه بگیرم.

محیا: قول می‌دهم با اجازه‌ی بزرگ‌ترها وارد فضای مجازی شوم.

CAPTCHA Image