علمی‌های کوچولو (ص 32)

علمی‌های کوچولو (ص 32)


علمی‌های کوچولو

سعید عسکری

حیوانات بااحساس

آیا می‌دانید که حیوانات هم مثل انسان احساس دارند؟ مثلاً فیل‌ها از احساس دل‌سوزی شدید و حس کمک و یاری رساندن به فیل‌های زخمی برخوردار هستند. در یک مورد دیده شده وقتی رئیس یک گله از فیل‌ها مریض شد، یکی از فیل‌های ماده به فیل بیمار کمک کرد تا سر پای خود بایستد. او تا زمان مرگ در کنار این فیل باقی ماند. بعضی از دانشمندان می‌گویند وقتی کوسه‌ها به انسان حمله می‌کنند دلفین‌ها به کمک انسان‌ها می‌آیند.

ماهی کمان‌گیر

دانشمندان یک نوع ماهی را در مناطق حاره‌ای شناسایی کرده‌اند که توانایی عجیبی دارند. آن‌ ماهی‌ها می‌توانند چهره‌ی انسان‌ها را از هم تشخیص دهند. آن‌ها این کار را با دقت بالایی هم انجام می‌دهند. نحوه‌ی شکار کردن‌شان هم جالب و عجیب است. آن‌ها به سطح آب می‌آیند و آب دهان خود را به طرف حشره‌ها پرتاب و آن‌ها را شکار می‌کنند. به این ماهی دریایی، ماهی کمان‌گیر می‌گویند.

چیپس و قدّ کوتاه

دکتر حسن زاد آذر گفت: «خوراکی‌هایی مثل چیپس و پفک می‌توانند از رشد قد جلوگیری کنند. این خوراکی‌ها به خاطر نمک و چربی بالای خود می‌توانند اشتهای کودکان را به خوردن غذا کم کنند. بنابراین ویتامین‌ها و مواد مورد نیاز غذا به بدن به مقدار کافی نمی‌رسد.

این خوراکی‌ها از مواد ضروری در بدن جلوگیری می‌کنند. مواد ضروری لازم مثل روی و کلسیم و ویتامین‌های دیگر باید از غذا به بدن برسد تا باعث رشد طبیعی قد بشود.»

CAPTCHA Image