علمی

10.22081/poopak.2017.63519

علمی


جوجه‌تیغی

جوجه‌تیغی‌ها تنها زندگی می‌کنند. آن‌ها برای یافتن غذا، شب‌ها از لانه خارج می‌شوند. روزها هم در میان برگ‌های درختان پنهان شده و استراحت می‌کنند. آن‌ها شناگران ماهری هستند و گاهی برای پیدا کردن نیلوفرهای آبی، عرض یک دریاچه را شنا می‌کنند.

چگونه فُک‌ها گرم می‌مانند؟

فُک‌ها مدت زیادی از زندگی خود را زیر آب و در بخش‌های سرد جهان به سر می‌برند. آن‌ها می‌توانند خود را گرم نگه دارند؛ چون لایه‌های ضخیمی از چربی به نام پیه در زیر پوست خود دارند. هم‌چنین فُک‌ها، خزِ ضدآب دارند که از نفوذ آب در پوست‌شان جلوگیری می‌کند.

موز

خوردن موز به دلیل بالا بردن میزان سرتونین در بدن انسان، در از بین بردن افسردگی اثر دارد. میوه‌ی موز دارای ویتامین ب۶ است که باعث خوش‌ا‌خلاقی می‌شود. تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که خوردن موز، می‌تواند به درس خواندن کمک کند.

شام بزرگ

یکی از خطرناک‌ترین خزندگان، کروکودیل نیل است. بعد از خوردن یک شام بزرگ، کروکودیل ممکن است تا یک یا دو ماه احساس گرسنگی نکند.

چشمه‌های آب گرم

چشمه‌های آب گرم طبیعی وقتی به وجود می‌آیند که گودال‌های زیرزمینی پر از آب شده و بر اثر گرمای زمین بسیار بسیار داغ می‌شوند. وقتی آب خیلی گرم شود و به نقطه‌ی جوش برسد، چشمه‌ها فَوَران می‌کنند.

همیشه بهار

درختان کاج در سردترین کشورهای دنیا می‌رویند. این نوع درختان، برگ‌های سوزنی‌شکل دارند. میوه‌های‌شان هم مخروطی‌شکل است. برگ‌های کاج همه با هم نمی‌ریزند و به این علت به این نوع درختان «همیشه بهار» یا «همیشه سبز» می‌گویند.

استاندارد چیست؟

هیچ‌وقت فکر کرده‌اید که استاندارد یعنی چه؟ استاندارد یعنی نظم و قانون. هر کاری که طبق اصول، منظم و مرتب انجام شده باشد، می‌گویند طبق استاندارد است و به آن مهر استاندارد می‌دهند. مثلاً وقتی یک خوراکی را می‌خرید و علامت استاندارد دارد، یعنی این‌که این خوراکی آزمایش شده است و چیز خطرناک یا آلوده‌ای در آن وجود ندارد و شما می‌توانید با خیال راحت آن را بخوری! استاندارد فقط مربوط به مواد غذایی نیست و همه‌ی کالاها باید استاندارد باشند.

آیا می‌دانید؟

آیا می‌دانید که حلزون می‌تواند سه سال بخوابد؟

آیا می‌دانید هیچ گورخری، خط‌های مشابه دیگری ندارد؟

آیا می‌دانید تنها در یک پرواز، زنبور عسل به ۷۵ گل سر می‌زند؟

آیا می‌دانید شیرها تا دوسالگی قادر به غرّش کردن نیستند؟

آیا می‌دانید به ‌طور متوسط، هر فردی پنج سال از عمر خودش را صرف خوردن می‌کند؟

آیا می‌دانید سرعت خواندن از صفحه‌ی رایانه نسبت به کاغذ معمولی ۲۵ درصد کندتر است؟

CAPTCHA Image