علمی‌های کوچولو

10.22081/poopak.2017.63622

علمی‌های کوچولو


 

به کوشش: سعید عسکری

راه رفتن ماهی‌ها

یک نوع ماهی به نام «آنابات» وجود دارد که شب‌ها از آب خارج می‌شود و با کمک باله‌هایش در خشکی، به دنبال حشرات می‌گردد تا با خوردن آن‌ها، شکمش را سیر کند. جالب‌ این‌که گاهی این ماهی برای شکار حشرات حتی به بالای درخت‌ها هم می‎رود.

تگرگ

تگرگ، از قطره‌های بارانی تشکیل می‌شود که قبل از افتادن روی زمین، چندین بار از سوی باد به لایه‌های سرد هوا در بالا کشیده می‌شوند.

گاهی از اوقات دانه‌های باران در اثر وزش باد، به طرف لایه‌های سرد هوا در بالا کشیده می‌شوند و دوباره پایین می‌آیند. این کار قبل از افتادن روی سطح زمین، بارها تکرار می‌شود. هر بار که این عمل انجام شود، لایه‌ای از یخ در اطراف قطره‌ی باران تشکیل می‌شود و دانه‌های باران تبدیل به تگرگ می‌شود.

پرنده‌ی خیاط

جالب است بدانید در بین پرنده‌‎ها هم خیاط وجود دارد. نوعی پرنده‌ی هندی با کمک خیاطی، آشیانه‌ی جالبی برای خودش می‌سازد. او دو برگ را که روبه‌روی هم روییده باشند، پیدا می‌کند؛ بعد با کمک برگ‌های سوزنی‌شکلِ کاج یا گیاهان دیگر، آن‌ها را به هم می‌دوزد و برای خود لانه می‌سازد؛ البته قسمتی از آن را برای ورود به داخل لانه باز می‌گذارد.

آسمان چه‌رنگی هست؟

آیا باور می‌کنید که آسمان آبی نیست و سیاه است؟ بله، این موضوع حقیقت دارد. آسمان پر از گرد و غبار است؛ و اگر این‌ها نبودند، آسمان را به جای آن‌که آبی ببینیم، سیاه می‌دیدیم.

وقتی پرتوهای خورشید به گرد و غباری که در جوّ زمین هستند برخورد می‌کنند، به اطراف منتشر می‌شوند و باز به زمین برمی‌گردند؛ برای همین ما آسمان را آبی می‌بینیم.

این همه آب

نزدیک به شصت درصدِ وزن ما آب است. این آب با آب خالص معمولی فرق دارد. آب موجود در بدن با مواد گوناگون همراه است و به صورت ترکیب در همه‌ی قسمت‌های بدن وجود دارد. کسی که وزنش هفتاد کیلوگرم باشد، بدنش نزدیک به 42 لیتر آب دارد.

نزدیک به 5 لیتر از این آب، همراه خون در رگ‌های بدن گردش می‌کند و بقیه در قسمت‌های بدن است. به ‌طور کلی، همه‌ی سلول‌های بدن ما در یک محیط آبکی قرار دارند.

رشد قورباغه‌ها

قورباغه‌ها جانوارانی هستند که هیچ‌وقت رشدشان متوقف نمی‌شود، و هرچه سن‌ قورباغه بیش‌تر می‌شود، بزرگ‌تر می‌شود! در حالی که رشد بسیاری از جانوران بعد از سن مشخصی، متوقف می‌شود.

آیا می‌دانید؟

* آیا می‌دانید بـدن انـســان برای حفظ تعادل خود در حـال ایستادن، از 311 عضله استفاده می‌کند؟

* آیا می‌دانید کشمش باعث تقویت اعصاب می‌شود؟

* آیا می‌دانید چشمِ یک شترمرغ از مغزش بزرگ‌تر است؟

* آیا می‌دانید ناخن‌های انگشتان دست، تقریباً چهار برابر ناخن‌های پا رشد می‌کنند؟

* آیا می‌دانید که سریع‌ترین پرنده، شاهین است و می‌تواند با سرعت دویست کیلومتر در ساعت پرواز کند؟

* آیا می‌دانید زرافه، تار صوتی ندارد و لال است و نمی‌تواند هیچ صدایی از خودش درآورد؟

* آیا می‌دانید خرس ‌قطبی هنگامی که روی دو پا می‌ایستد، حدود سه متر است؟

CAPTCHA Image