10.22081/poopak.2017.64058

کمک شنا /قارچ /استتار /گوشی را هنگام خواب از خود دور کنید! /فضاپیمای شاتل /کائوچو /آیا می‌دانید؟

علمی‌های کوچولو

کمک شنا

ماهی‌ها هم کمک شنا دارند که به آن کیسه‌ی شنا می‌گویند. این کیسه‌ی شنا داخل بدن‌شان است. آن‌ها می‌توانند مقدار هوای داخل کیسه‌ی شنا را کنترل کنند و با آن در سطح بالاتر یا پایین آب شناور باشند.

قارچ

دانشمندان می‌گویند یکی از دلایل سفید شدن موی انسان، کاهش مس در بدن است. قارچ یکی از گیاهانی است که دارای مس زیادی است. هم‌چنین مس سیستم ایمنی بدن را هم تقویت می‌کند.

استتار

بسیاری از جانوران رنگ‌هایی دارند که مانند محیط اطراف آن‌هاست. این رنگ‌ها جانوران را «استتار» می‌کنند (مخفی نگه می‌دارند) و از آن‌ها در مقابل دشمنان‌شان محافظت می‌کنند. مثلاً مارمولک درختی می‌تواند رنگ پوست خود را تغییر دهد تا شبیه محیط اطراف باشد. یا وقتی شب‌پره روی تنه‌ی درخت استراحت می‌کند، به سختی می‌توان آن را دید.

گوشی را هنگام خواب از خود دور کنید!

استفاده از گوشی تلفن همراه در رخت‌خواب خیلی ضرر دارد. نور آبی گوشی‌های همراه در شب و تاریکی، اثر بدی روی چشم و مغز انسان می‌گذارد و باعث گیجی انسان و اختلال در خواب انسان می‌شود. هم‌چنین اشعه‌ی آن هنگام خواب خیلی ضرر دارد.

فضاپیمای شاتل

فضا‌پیماهای شاتل، نوع جدیدی از فضاپیما هستند. این وسیله برای حمل فضانوردان، ماهواره‌ها، ایستگاه‌های فضایی و مواد و وسایل مورد نیاز ایستگاه‌های فضایی استفاده می‌شود. این فضاپیماها مانند موشک به فضا پرتاب می‌شوند، ولی مانند هواپیمای بدون موتور به زمین بازمی‌گردند.

بدنه‌ی شاتل را با مواد سفالی می‌پوشانند تا وقتی با سرعت زیاد به زمین برمی‌گردد، آتش نگیرد.

کائوچو

بد نیست بدانید ماده‌ی اولیه‌ی بیش‌تر لاستیک‌هایی که مورد استفاده‌ی انسان قرار می‌گیرد، شیره‌‎ی درختی به نام «کائوچو» است. درخت کائوچو در نواحی گرم پرورش داده می‌شود. معمولاً وقتی طول درخت به 25 متر و دور تنه‌ی آن به سه متر رسید، کار شیره گرفتن از آن آغاز می‌شود. شیره‌ی سفید این درخت را با مواد شیمیایی دیگر مخلوط کرده، از آن لاستیک تهیه می‌کنند.

آیا می‌دانید؟

آیا می‌دانید که آب دریا طلا دارد و این مقدار در حدود چهار گرم در هر میلیون تن آب است؟

آیا می‌دانید که یک نوع وزغ وجود دارد که در بدن خود سمّ کافی برای کشتن ۲۲۰۰ نفر انسان را دارد؟

آیا می‌دانید که ۳۵۰ هزار نوع کفش‌دوزک در جهان وجود دارد؟

آیا می‌دانید که وال برای شکار، از صدای بسیار بلندی که دارد استفاده می‌کند و طعمه را فلج یا می‌کشد؟

آیا می‌دانید که چشم انسان حدود ۱۳۵ میلیون سلول بینایی دارد؟

آیا می‌دانید که شکستگی استخوان ناشی از پوکی استخوان در زنان دوبرابر مردان است؟

آیا می‌دانید که قلب میگو‌ها در سر آن‌ها قرار دارد؟

CAPTCHA Image