بچه هاوقتی می خواهند بخوابند،کتاب بخوانند!

10.22081/poopak.2017.64815

بچه هاوقتی می خواهند بخوابند،کتاب بخوانند!


بچه هاوقتی می خواهند بخوابند،کتاب بخوانند!

«حرف‌های خودمانیِ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی کتاب و کتاب‌خوانی»

... همه‌ی افراد خانه‌ی ما تقریباً، یعنی شاید بگویم هیچ استثنائی ندارد، شب همیشه در حال مطالعه خواب‌شان می‌برد. من هم، همین طورم؛ نه این‌که وسط مطالعه خوابم ببرد، مطالعه می‌کنم، تا خوابم می‌آید؛ کتاب را می‌گذارم و می‌خوابم.

همه‌ی افراد خانه‌ی ما همین‌طورند؛ یعنی وقتی که می‌خواهند بخوابند حتماً یک کتاب پهلوی دست‌شان است. من فکر می‌کنم که همه‌ی خانواده‌های ایرانی باید این‌طوری باشند؛ من توقعم این است.

رسم کتاب‌خوانی را بین مردم باب(1) کنیم. کاری که شنیدم اروپایی‌ها در خانه انجام می‌دهند. وقت خواب، مادر برای بچه‌اش کتاب می‌خواند. ما این رسم را اصلاً نداریم. البته در قدیم در بعضی خانواده‌ها بود. ما در منزل پدری‌مان دیده بودیم که کسی می‌نشست و برای دیگری کتاب می‌خواند. سال‌ها چنین کاری می‌شد. هم برای کوچک‌ها، هم برای بزرگ‌ها...

باید پدران و مادران، بچه‌ها را از اول با کتاب محشور و مأنوس بکنند؛ حتی باید بچه‌های کوچک با کتاب اُنس پیدا کنند.

بچه‌های‌مان را هم از اول کودکی عادت بدهیم که کتاب بخوانند؛ مثلاً وقتی می‌خواهند بخوابند، کتاب بخوانند و بخوابند. وقتی که ایام روز فراغتی(2) هست، یا مثلاً روز جمعه‌ای که بازی می‌کنند، بخشی از آن را حتماً برای کتاب قرار بدهند. در تابستان‌ها که بچه‌ها و جوانان تعطیل هستند حتماً کتاب بخوانند؛ کتاب‌هایی را معین کنند، بخوانند و تمام کنند.

لابد در مدارس‌تان کتاب‌خانه هست. حتماً کتاب‌های خوب را که معلمان خوب معین خواهند کرد، بگیرید و بخوانید. علاوه بر این که درس‌های‌تان را می‌خوانید، با کتاب هم آشنا بشوید و انس پیدا کنید.

پی‌نوشت:

1. کاری کنیم که زیاد بشود.

2. وقت‌های بی‌کاری و استراحت.

این‌ها قسمت‌هایی از مصاحبه‌ها و صحبت‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی «کتاب» است.

این سخنان از کتاب «من و کتاب» که انتشارات سوره‌ی مهذ آن را منتشر کرده است، گرفته شدند.

CAPTCHA Image