10.22081/poopak.2019.66829

نوشته های بچه ها

به کوشش: سعیده اصلاحی

با درس خواندن

پیش از انقلاب محمدرضا شاه در ایران حکومت می‌کرد. او از آمریکا دستور می‌گرفت و همیشه به مردم زور می‌گفت، تا این‌که مرد مهربانی به نام امام خمینی آمد. او ناراحت بود و می‌گفت مردم نباید این‌همه زور و ستم ببینند. او همه‌ی مردم را جمع کرد با صحبت کردن، آن‌ها را برای مبارزه با شاه زورگو با هم متحد ساخت.

مردم خیلی قوی شدند و با رهبری امام خمینی توانستند با شاه زورگو مبارزه کنند. در این مبارزه خیلی‌ها شهید شدند، مثل معلم‌ها، ورزش‌کارها، دانش‌آموزان و خیلی‌های دیگر؛ اما بالأخره انقلاب اسلامی ایران در تاریخ 22 بهمن 57 پیروز شد و شاه با هواپیما از ایران فرار کرد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، هر سال در این تاریخ مردم به خیابان‌ها می‌آیند و گل و شیرینی و شربت پخش می‌کنند. از آن روز تا الآن چهل سال گذشته و ما بچه‌های ایران با درس خواندن خوب خود از این انقلاب محافظت می‌کنیم و نمی‌گذاریم دشمنان به آن آسیب برسانند.

حنانه یازرلو- هفت‌ساله

*****

انقلاب چهل‌ساله شد

پنجره‌ی خیال را باز می‌کنم و چشمانم را می‌بندم. به آن‌چه از روزهای انقلاب شنیده‌ام فکر می‌کنم.

عطر حضور حضرت دوست، مشامم را پر می‌کند. صدای الله‌اکبر را می‌شنوم که در تمام کوچه‌ها و خیابان‌های شهر طنین‌انداز شده است. لاله‌ها را می‌بینم که یکی یکی پرپر می‌شوند تا با خون سرخ خود، نهال انقلاب را آبیاری کنند...

حالا ما هر سال به یاد آن‌ها، روز 22 بهمن را جشن می‌گیریم و امسال چه شیرین است این خبر که: «درخت انقلاب اسلامی ایران چهل‌ساله شد.»

ریحانه احمدخانی- دوازده‌ساله

*****

همیشه جاودان بمانی

چهل‌ساله شد انقلاب

می‌درخشد در آسمان ایران، آفتاب

بعد از چهل سال پایداری و مقاومت

تولد چهل سالگی‌ات مبارک

هزارساله شوی

جاودانه شوی

فرزندان ایران پاسدار تواند

دوستدار تواند

هستی درویش‌خضری- نُه‌ساله

*****

به احترامت ایستاده‌ام

چشمم که به رنگ‌های چشم‌نوازت می‌افتد به وجد می‌آیم. رنگ سبزت به من شور و امید زندگی می‌دهد.

رنگ سفیدت زلالی و پاکی کودکی‌هایم را به یادم می‌آورد و به من اجازه می‌دهد به بلندای آسمان اوج بگیرم و رنگ قرمزت مرا به یاد شهدای میهن عزیزم می‌اندازد. همان آزادمردانی که با تمام بدی‌ها و زشتی‌ها مبارزه کردند و به مهمانی خدا دعوت شدند. از نقش و رنگ تو به نقش و نگار آفریدگار جهان می‌رسم. به خدای یکتا و توانایی که نام زیبا و پرشکوهش بر سینه‌ی تو می‌درخشد. همیشه نام مقدس الله محافظ کشور و مردم کشورم است ای پرچم پرغرور!

عارفه سیاه‌کالی- ده‌ساله

CAPTCHA Image