10.22081/poopak.2019.67104

آیا می‌دانستید که؟

سیده‌مرضیه سادات

شیر

وای، مادربزرگ من چه‌قدر داناست! او لیسانس تغذیه دارد و درباره‌ی شیر می‌گوید: «نوه‌ی گلم! شیر خیلی مفید است و کلسیم فراوانی دارد؛ اما برای سلامتی استخوان باید علاوه بر شیر، سبزیجاتی مثل کاهو، اسفناج و کلم بروکلی هم خورد. خوردن این سبزیجات به ما کمک می‎کند که استخوان‌های محکم و قوی‌ای داشته باشیم.

این تمساحِ دوست‌داشتنی

به باغ‌وحش رفته بودم. برایم خیلی عجیب بود. در آن‌جا دوتا تمساح آورده بودند. مأمور باغ‌وحش می‌گفت: «تمساح حیوان بزرگی است. در ایران بیش‌تر در سواحل شهر زیبای چابهار تمساح وجود دارد. عمر هر تمساح به بیش از صد سال می‌رسد.»

قلب میگو

داشتم به یک میگوی کوچولو نگاه می‌کردم و با خودم می‌گفتم: «قلب این حیوان کجاست؟» به سراغ یک کتاب علمی رفتم و خواندم که: آیا می‌دانید قلب میگو کجاست؟ خوب فکر کنید. آهان! دارید به جواب آن نزدیک می‌شوید. قلب میگو در سر آن است.

راه شکار

یک معلم کتاب‌خوان به من یاد داد: «حیوانات راه‌های مختلفی برای شکار دارند تا غذای مورد نیاز خود و بچه‌های‌شان را تهیه کنند. مثلاً کوسه با شنیدن ضربان قلب طعمه، آن را پیدا می‌کند.» جالب است نه؟

دوازده حروف

بابابزرگم می‌گوید: «من توی یک کتاب خواندم که مردم هاوایی در کلمه‌های‌شان دوازده حروف دارند که با آن‌ها می‌نویسند و حرف می‌زنند.» آیا می‌دانید که زبان فارسی چند حروف دارد؟

بدن انسان

خداوند همه‌ی آفریده‌های خود را با دقت، ظرافت و زیبایی آفریده است. یکی از موجودات هستی، ما انسان‌ها هستیم که اشرف مخلوقات نام داریم. آیا می‌دانستید که بدن هر انسان پنجاه هزار کیلومتر رشته‌ی عصبی دارد؟

انجیر خشک شده

او یک مشت انجیر خشک شده به من داد. او بی‌بی‌حمیده، مادربزرگ دوست جنوبی‌ام، موسی بود. من گفتم: «انجیر خشک دوست ندارم.» بی‌بی‌حمیده‌ی دانا گفت: «پسرجان! انجیر خشک کرده شش برابر انجیر تازه مقوی است. پس نوش‌ِ جان کن!»

آیا می‌دانید که:

آیا می‌دانیدسوسک‌ها سریع‌ترین جانوران شش پا هستند؟ آن‌ها در هر ثانیه یک متر حرکت می‌کنند.

آیا می‌دانید تنها غذایی که فاسد نمی‌شود عسل است؟

آیا می‌دانیدتمامی پستانداران به جز انسان و میمون‌ها کوررنگ هستند؟ یعنی رنگ‌ها را نمی‌توانند تشخیص بدهند.

آیا می‌دانیدعمر خورشید پنج میلیارد سال است؟

آیا می‌دانیدگورخر، حیوانی وحشی است و با دیدن انسان به او حمله می‌کند؟

CAPTCHA Image