10.22081/poopak.2019.67241

آیا میدانید؟

سیده‌مرضیه سادات

اعلام خطر حیوانات

در جنگل که قدم می‌زنید فقط صدای خش‌خش برگ‌های زیر پاهای‌تان را می‌شنوید. ناگهان همه‌ی حیوانات شروع به سروصدا می‌کنند. آیا می‌دانید چه اتفاقی افتاده؟ سروصدای زیاد حیوانات نشانه‌ی نزدیک شدن خطر به آن‌هاست. آن‌ها دارند به یک‌دیگر اطلاع می‌دهند که یک غریبه وارد جنگل شده است.

بچه‌دلفین‌ها

رفته بودم دیدن دلفین‌ها، بچه‌دلفین‌ها با خوش‌حالی، شانه به شانه‌ی مادرشان توی آب شنا می‌کردند. آن‌ها خیلی مهربان هستند و بعد از به دنیا آمدن تا سه سال همراه مادر خود می‌مانند.

این شکلات خوش‌مزه

می‌دانم که شکلات خیلی دوست دارید؛ البته همه‌ی بچه‌ها شکلات دوست دارند و از خوردن آن لذت می‌برند؛ اما خوب است بدانید که شکلات برای بعضی از حیوانات ضرر دارد، مثلاً سگ. اگر سگ شکلات بخورد روی قلبش تأثیر بدی می‌گذارد و ممکن است زنده نماند.

نهنگ‌های دوست‌داشتنی

کاش صیادها، نهنگ‌ها را صید نمی‌کردند! کاش نسل نهنگ‌ها رو به نابودی نمی‌رفت! آن‌ها خیلی عجیب و جالب هستند. خوب است بدانید که نهنگ‌ها هم حس دوست داشتن را می‌فهمند و برای هم‌دیگر آواز می‌خوانند، حتی خیلی اوقات آوازهای دسته‌جمعی می‌خوانند.

عقرب‌های بدجنس

داداشم که بزرگ‌تر از من است داد زد: «وای عقرب!»

و لنگه کفشش را درآورد و محکم به بدن عقرب زد. عقرب بیچاره له شد و مُرد. بابا از اتاق بیرون آمد و پرسید: «کو؟ کجاست؟ عقرب کجاست؟»

عقرب مُرده را نشانش دادیم. فوری گفت: «این جانور در خانه‌های قدیمی زیاد است!» ما گفتیم: «وای!» بابا گفت: «نترسید یک سم مخصوص است که توی سوراخ‌های دیوار می‌ریزم تا از بین بروند. هیچ می‌دانستید عقرب‌ها دوتا دشمن دارند؟» ما گفتیم: «نه!» او گفت: «یک نوع سار پرنده و مگس! مگس‌ها اگر عقرب ببینند نمی‌گذارند زنده بماند!»

یخچال اسکیموها

داشتم مطلبی را درباره‌ی قطب شمال می‌خواندم. اسکیموها مردمانی هستند که در آن سرزمین زندگی می‌کنند. من چیزهای جالبی در آن کتاب خواندم. مثلاً اسکیموها هم از یخچال استفاده می‌کنند؛ البته یخچال که از غذا در مقابل یخ زدن محافظت می‌کند. به نظرم اسمش گرمچال باشد بهتر است.

آیا می‌دانید؟

میوه‌ها و سبزیجات برای بدن خیلی مفید هستند و باعث می‌شوند هوش آدم‌ها به خصوص بچه‌ها بالا برود؟

گرم‌ترین سیاره کدام است؟ بله درست حدس زدید. سیاره‌ی زهره گرم‌ترین سیاره‌ی منظومه‌ی شمسی است.

معنی کانادا چیست؟ کانادا کلمه‌ای هندی و به معنی روستای بزرگ است.

اکثر مردم فرانسه از افسردگی رنج می‌برند؟

ریه‌ی سمت راست بدن انسان بیش‌تر از ریه‌ی سمت چپ هوا می‌گیرد؟

تعداد 1300 کره‌ی زمین در سیاره‌ی مشتری جای می‌گیرد؟

هر عنکبوت تار ویژه‌ی خود را دارد و هیچ‌گاه تارهای آن‌ها به هم شبیه نیستند؟

کوسه‌ها فاصله‌های دورتر از پنج متر را به هیچ وجه نمی‌توانند ببینند.

 

CAPTCHA Image