آیا میدانید؟

10.22081/poopak.2019.67800

آیا میدانید؟


شکر و نیشکر

به کوشش: سیده‌مرضیه سادات

امروز مهمان یک کشاورز بودم. کشاورزی که نیشکر می‌کارد. او به من گفت: «می‌دانید شکر چگونه به وجود می‌آید؟ از نیشکر. نیشکر، گیاهی است از دسته‌ی غلات که در مناطق گرم و خیلی گرم به وجود می‌آید. داخل ساقه‌ی این گیاه شکر وجود دارد. در زمان‌های قدیم قبل از این‌که شکر را از نیشکر به دست بیاورند، آن را از عسل به دست می‌آوردند.»

پیامک خاله‌جان

خاله‌ی مهربانم گاهی وقت‌ها پیامک‌های جالبی برای مادرم می‌فرستد. او امروز این پیامک را فرستاد: در شروع فصل تابستان باید خیلی مواظب خود باشید که گرمازده نشوید. نوشیدن آب فراوان جلوی گرمازدگی را می‌گیرد؛ البته نوشیدن آب، یکی از راه‌های جلوگیری از گرمازدگی است.

مورچه‌های وزنه‌بردار

دارم به یک مورچه نگاه می‌کنم، البته با ذره‌بین. بعد یاد یک مطلبی می‌افتم که درباره‌اش خوانده‌ام: «مورچه‌ها بسیار قوی هستند. خیلی کوچک‌اند؛ اما قدرت زیادی دارند. آن‌ها می‌توانند باری را که چند برابر وزن‌شان است به راحتی بلند کنند.»

جلبک‌ها

جلبک چیست؟ جلبک گیاهی سبز است که در نزدیک و داخل آب زندگی می‌کند. حتماً وقتی به دریا رفته‌اید آن را دیده‌اید. جلبک‌ها بلندترین علف‌های دریایی هستند که رشدشان خیلی سریع است.

درخت خرما و این همه خاصیت

درخت خرما درختی است که در هوای گرم رشد می‌کند. تمام قسمت‌های آن هم مورد استفاده است. از برگ و شاخه‌ی درخت خرما سبد و زیرانداز تهیه می‌کنند. از هسته‌ی آن نان و از میوه‌اش عسل. مردم صحرا هسته‌ی درخت خرما را آرد کرده و از آن نان می‌پزند یا این هسته را بو داده و از آن به‌عنوان قهوه استفاده می‌کنند؛ زیرا دم کرده‌ی آن بسیار مطبوع است، حتی آن‌ها هسته‌های خرما را برای چند روز در آب خیس کرده و به‌عنوان غذای مقوی به شترهای خود می‌دهند.

آیا می‌دانید؟

لیموترش میوه‌ای بسیار مفید است. مخصوصاً وقتی که سرما خوردید. لیموترش برای درمان و حتی جلوگیری از سرماخوردگی بهترین میوه است. ترکیب لیموترش و عسل و آب یک‌ ترکیب عالی برای سرماخوردگی است.

زنجبیل گیاهی دارویی است و مصرف دارویی دارد. این گیاه برای درمان حالت تهوع خیلی مفید است.

طلای سیاه چیست؟ بله درست گفتید. به نفت، طلای سیاه می‌گویند.

نفت مایعی غلیظ و افروختنی به‌ رنگ قهوه‌ای سیر یا سبز تیره و یا سیاه است که در لایه‌های بالایی بخش‌هایی از پوسته‌ی کره زمین پیدا می‌شود.

زیتون محلی را می‌شناسید؟ در جنوب ایران اهالی محلی به میوه‌ای گرم‌سیری به اسم گواوا زیتون محلی می‌گویند. این میوه کوچک و سبز شبیه زیتون است؛ البته از زیتون بزرگ‌تر است.

CAPTCHA Image