شهر رنگ‌ها

10.22081/poopak.2019.67810

شهر رنگ‌ها


ایران زیبا

شهر رنگ‌ها

عکس و نوشته: عدالت عابدینی

من یک پسر ترکمن هستم. خانه‌ی ما در بندر ترکمن است. بندر ترکمن در شرق دریای خزر و چهل کیلومتری شهرستان گرگانِ استان گلستان قرار گرفته است. به خاطر نزدیکی به دریا شغل بیش‌تر مردم این منطقه ماهی‌گیری است. ما به زبان ترکمنی با هم صحبت می‌کنیم.

پوشش ترکمن‌ها

مردم ما پوشش‌های سنتی و قشنگی دارند که هنوز هم استفاده می‌کنند. پوشاک مردان از دون، بوروک، پالتو و قبا تشکیل شده که در فصل‌های مختلف نوع پوشش‌شان فرق می‌کند. پوشاک زنان ترکمن رنگارنگ و دارای تزئینات متنوعی است. دامن‌های زیبای بلند به تن می‌کنند و به جای روسری، شال معروف و بسیار زیبای ترکمن را به سر می‌کشند. لباس‌های آن‌ها در محل کار، بیرون از خانه و مراسم زنانه با هم فرق دارند.

غذاهای خوش‌مزه‌ی ترکمنی

ما ترکمن‌ها غذاهای متنوع و خوش‌مزه‌ای داریم که مهم‌ترین آن‌ها چکدرمه، بوروک، بولامه، اکمک و نان‌های خوش‌مزه‌ای مثل قاوور تماچلی چوروک، بیشمه، باسترمه و قاتلاماست.

دیدنی‌های بندر ترکمن

وقتی به بندر ترکمن آمدید، حتماً از آشوراده دیدن کنید. این جزیره، بزرگ‌ترین جزیره‌ی دریای خزر است. برای رفتن به این جزیره ابتدا باید به اسکله‌ی بندر ترکمن و از آن‌جا با قایق‌های محلی به جزیره بروید که حدود پانزده دقیقه با اسکله فاصله دارد. دوشنبه بازار هم یکی از دیدنی‌های شهر ماست.

در برخی از ایام سال هم می‌توانید مسابقه‌های اسب‌سواری را از نزدیک در منطقه‌ی ما ببینید. شترهای در حال چَرا در اطراف شهر ما هم زیاد هستند.

سوغاتی‌های بندر ترکمن

سوغاتی‌ها را در همان اسکله‌ی شهر می‌توانید تهیه کنید. در بازارچه‌ی ساحلی بندر ترکمن، شما می‌توانید سوغاتی‌هایی مثل انواع و اقسام لباس‌ها و مانتوهای رنگ و وارنگ ترکمن، شال‌های معروف ترکمن، نمدها و قالیچه‌های ترکمن، زیورآلات، کلوچه‌ها و شیرینی‌های محلی را خریداری کنید.

CAPTCHA Image